Projekcja.pl


 

imię i nazwisko

telefon

e-mailtreść


2 + 4 (poniżej wpisz wynik)


  

  Projektowanie kina domowegoPlanując wyposażenie nowego domu musisz pamiętać o wyposażeniu go w system audio wideo - AV, popularnie zwany kinem domowym.

 

 Coraz częściej wybierane są systemy bardziej zaawansowane niż standardowy telewizor, maks. 60”.

 

 

Większy obraz możesz uzyskać wybierając projektor multimedialny z ekranem projekcyjnym. Taki zestaw pozwala niedużym kosztem uzyskać obraz o przekątnych większych niż 100”.

 

download/Realizacje/instalacja_1.jpg

 

 

Co zrobić aby wybrać optymalne rozwiązanie do twoich potrzeb?

 

Bardzo istotne jest abyś zastanowił się nad tym na etapie projektowania domu, kiedy możesz rozplanować położenie okablowania.

 

Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który ma duże doświadczenie w projektowaniu takich systemów.

 

Dzięki temu unikniesz pułapek jakie często spotykają „majsterkowiczów” biorących sprawy w swoje ręce.

 

 

Swoją wiedzę na temat projektorów możesz poszerzyć zapoznając się z naszą bazą wiedzy:

http://projektor.pl/webpage/baza-wiedzy.html

 

 

System kina domowego może zostać stworzony w dedykowanym pomieszczeniu.

 

Zdecydowanie więcej osób decyduje się jednak na wkomponowanie go w salonie lub pokoju dziennym.

 

download/Realizacje/instalacja_2.jpg

 

 

 

Skupmy się na drugiej opcji, na co powinieneś zwrócić uwagę?

 

 

Przede wszystkim ustal budżet jaki chcesz przeznaczyć na system AV, pozwoli to określić w jakiej kategorii sprzętu będziesz wybierać. Dzięki temu zawęzisz sobie wybór, który i tak będzie duży.

 

Na początku zastanów się nad nagłośnieniem. Jeśli pomieszczenie jest otwarte, np. z aneksem kuchennym, lepszym wyjściem niż popularny system surround 5.1 może być porządne stereo z dwoma głośnikami po bokach ekranu.

 

Zyskasz lepszą jakość kupując porządny system stereo niż wątpliwej jakości 5.1 (za taką samą kwotę), który dodatkowo w „otwartym” pomieszczeniu nie spełni swojej funkcji.

 

Ustal centralne miejsce, w którym będzie się znajdowało źródło sygnału, np. blu-ray z amplitunerem.

 

Od tego miejsca poprowadź przewody głośnikowe, oraz sygnałowe do projektora. Warto o tym pamiętać przed położeniem tynków.

 

 

 

 

Przechodząc do projektora i ekranu - na pewno zastanawiasz się gdzie wyprowadzić przewody do projektora

 

Nie ma stałego miejsca oraz stałego wzoru, który to określa. Wszystko zależy od modelu projektora, który wybierzesz.

 

Musisz pamiętać, że projektor będzie praktycznie na środku ekranu (w poziomie) oraz mniej więcej na wysokości jego górnej krawędzi (zależnie od modelu i technologii projektora). O odległości, w której będzie się znajdował projektor od ekranu decyduje układ optyczny rzutnika. Bardzo często o wyborze projektora decyduje właśnie miejsce, w którym musi się znaleźć.

 

Ekran projekcyjny nie może być ani za duży ani za mały, jego wielkość jest zależna od odległości jaka będzie cię od niego dzielić. Przyjęto, że odległość widza od ekranu nie powinna być mniejsza niż półtora jego szerokości. Oczywiście na rozmiar ekranu wpływ powinny mieć twoje preferencje, zastanów się czy w kinie siadasz w pierwszych rzędach czy raczej z tyłu lub po środku.

 

Bardzo istotne jest abyś usytuował ekran na odpowiedniej wysokości, nie może on być zbyt wysoko abyś mógł komfortowo oglądać wielogodzinne seanse filmowe. Dolna krawędź ekranu powinna być na wysokości około 70-80cm, zależnie od wysokości siedziska oraz wielkości ekranu.

 

Jeśli zdecydujesz się na ekran z mechanizmem elektrycznym pamiętaj o doprowadzeniu przewodu zasilającego.

 

Ekran jest bardzo ważnym elementem systemu, ponieważ to na nim jest tworzony obraz. Kiepski ekran może popsuć świetny efekt, który mógłbyś uzyskać. Dlatego nie oszczędzaj na ekranie.

 

Jest duży wybór produktów ekranopodobnych z dalekiego wschodu - na szczęście w Polsce mamy kilku poważnych producentów ekranów, których produkty oferują bardzo dobrą jakość za rozsądną cenę.

 

 

 

Teraz musisz już tylko wpasować obraz z projektora w ekran, podłączyć kolumny do wzmacniacza i system kina domowego jest gotowy aby umilać czas Tobie i twoim bliskim.

 

 

 

 

Powyższy informacje nie składają się na przepis do stworzenia idealnego kina domowego. Taki system należy projektować indywidualnie pod twoje potrzeby i wymagania. Dlatego zalecamy konsultacje ze specjalistą, który codziennie zajmuje się takimi systemami.

 

 

 

--

Specjalista ds. kina domowego – Grzegorz Greń

Posiadający certyfikat ImageScience Foundation i ponad 10 letnie doświadczenie w branży AV

 

Artykuł możemy znaleźć również tutaj: mieszkaniadomy.zumi.pl
(c) 2013 Projekcja Sp. z o.o., email: biuro@projekcja.pl
programowanie i grafika: e-technologie.pl
Projektory, ekrany - Infolinia handlowa: 801 79 80 50, Infolinia serwisowa: 601 197 066
Wrocław, ul. Ojca Beyzyma 7, tel. 71 784 97 60, fax 71 784 97 61

Projektory multimedialneEkrany projekcyjneSony VPL-HW55ESScreen GooInstalacje audiowizualneLampy do projektorówWypożyczenia projektorówTablice InteraktywneProjektory LEDWideokonferencjeEkrany AVTekProjektor AT6000EDreamocSklep projektor.plProjektory InstalacyjneProjektor CasioProjektory archiwalne